חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ASMR

ריקי שחם חדשות וכתבות תרבות

בשנת 2007 פרסמ\ה משתמש בפורום אינטרנטי פוסט המתאר חוויה אותה הוא חש מילדות. חוויה שניתן לדמותה למעבר קל של אצבעות על העור, אך מקורה בחוויות לכאורה מקריות שאינן קשורות במגע כמו צפיה בתאטרון בובות או כאשר הקריאו לו סיפור.

הפוסט משך תגובות רבות מאנשים שחווים חוויה זהה לזו שתיאר המשתמש, כולן כתוצאה מארועים מקריים לכאורה. הדיון גרר התעמקות בנושא ומיליוני עדויות של אנשים החווים תופעה זהה, עד שלבסוף בשנת 2010 נעשה הצעד הראשון למחקר מדעי לתופעה שקיבלה את השם "תגובת מצהר חושית עצמאית".

יש הטוענים שהסופרת וירגיניה וולף תיארה בדיוק את החוויה הזו בספרה גברת דאלווי בשנת 1925 – שם אחות מדברת בסבלנות עם פציינט, בקול אחיד ועמוק כמו אורגן אך מחוספס כמו צרצר – אשר עורר זרמים מעמוד השדרה ועד לראשו.

יש חוקרים סבורים שמקור התופעה הוא אבולוציוני, וניתן לצפות בה אצל קופים, ציפורים וחיות אחרות בשלווה שהחיות הללו מפגינות כאשר מישהו מנקה את פרוותם או נוצותיהם. אחרים מקשרים את התופעה לסינטזיה – כאשר גירוי חושי אחד מעורר תגובה בחוש אחר לחלוטין. המילה הצרפתית "פריסון" מתארת תחושה של עור ברווז לשמע צלילים מסויימים וייתכן שיש הקבלה עם תופעה זו. בכל מקרה מדובר בתחושה הדומה לזרמים חשמליים ואינה קשורה לאיזשהו אלמנט מיני אף כי תעשיית הפורנו הרך מצאה דרך לעקוף את הצנזורה של יוטיוב עם הטאג זה.

אנשים מדווחים על גירויים שונים העשויים להצית תחושה זו כמו הקשבה לקולות שקטים ומונוטוניים, צילילים מתנועות אחידות ופשוטות כמו דפדוף בדפיו של ספר, בהייה באדם העושה פעולה מונוטונית כמו בישול, קבלת תשומת לב אישית כמו תספורת, רעשים שונים המזכירים תקתוקים, רשרושים ותיפופים קלים.

בשנים האחרונות ערוצי יוטיוב רבים קופצים על התופעה וגורפים מליוני צפיות מסרטונים של אנשים המדברים בלחש או משמיעים צלילים שונים למיקרופון בשביל לעורר תחושה זו. גם עולם הפרסום לא העלים עין ופרסומות רבות ואף מספר סרטים נערכו במכוון לעורר תחושה זו אצל הצופים המכירים אותה.

ממליצה על הסרטון מטה בנושא ״רגיש״ זה.

שלכם,
ריקי שחם

 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *