חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רועש מתחת לאדמה

קיסרית ריקי שחם

התולעים והשורשים המסתתרים מתחת לרגלינו מייצרים קקופוניה עצומה שאנו רק עכשיו מתחילים לפענח. כאשר המוזיקאי ואקולוג-קול מרקוס מאדר הכניס מיקרופון ייעודי שבנה לתוך הקרקע – הוא לא ציפה לשמוע את מה שעתיד היה לשנות את חייו.

אוסף בלתי נדלה של רעשים שונים ומגוונים מילאו את אוזניו. "הם היו משונים כמו שלא שמעתי בעבר. יש צורך במילים חדשות לחלוטין בשביל לתאר צלילים אלו" הוא אומר בראיון לביביסי. אקולוגים ידעו מזה זמן רב שהקרקע תחת רגלינו מכילה יותר חיים מאשר כמעט כל מקום אחר על פני כדור הארץ. לאדם מן השורה האדמה נדמית לערמת אפר ותו-לא, אל למעשה זהו מבוך עצום של מחילות, חללים, ושורשים שמספקים מקום מחיה לקהילות שלמות.

בכוס אדמה נמצאים כמאה מיליון יצורים שונים, מחמשת אלפים זנים שונים בממוצע. החל מבקטריה, פטריות, חרקים, ועד תולעים באורך מספר מטרים. איתם חולקים את הקרקע עכברים, חפרפרות, ארנבות ועוד יצורים המעבירים חלק מזמנם מתחת לאדמה וחלק מעליה.

כל הקהילות העצומות האלו אחראיות על חלק גדול האוויר שאנו נושמים ומהמזון שאנו צורכים. התחום של אקו-אקוסטיקה צובר תאוצה רבה בשנים האחרונות – כאשר אפילו מסמר פשוט התקוע באדמה יכול לשמש כאנטנה אם מחברים אליו חיישנים מתאימים.

בני אדם הם כנראה האחרונים להאזין למסיבה זו. ישנם צבים הרוקעים ברגלם בצליל המתחזה לטיפות גשם כדי שתולעים יצאו מהאדמה, וציפורים יודעות לשמוע את התולעים המכרסמות תחתן. נמלים שקרסה עליהן מחילתן קוראות לעזרה כדי שחברותיהן יבואו לחפור להן מילוט, וחפרפרות מדברות בנקישות על קירות מחילות.

רבים מאיתנו חושבים על קול כצליל שעובר באוויר. אך הבנה שקול עובר באדמה אינו ייחודי לייצורים קטנטנים אלו. פילים יודעים להשמיע צלילים נמוכים החודרים לאדמה – ופילים אחרים שומעים אותם במרחק קילומטרים רבים דרך כפות רגליהם. צמחים יודעים לשמוע מים זורמים ולכוון את שורשיהם בכיוון הנכון.

לצערם של החוקרים – החלק המשעותי של הקולות שהם שומעים נובע מאתרי בניה במרחק קילומטרים רבים – או מכוניות הנוסעות הרחק משם. עדיין לא ברור איזה השפעה יש לזיהום האודיופוני שאנ מייצרים על החיים תחת הקרקע. אך מדענים גילו שהאדמה שקטה הרבה יותר ליד מקומות שהרעש הסביבתי גדול, דבר המצביע על אדמה לא בריאה.

לקריאה נוספת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *