חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אלכסנדר קאלדר

קיסרית ריקי שחם אלכסנדר קאלדר מוביילים

״עבורי הבסיס להכל הוא היקום.
הצורות הפשוטות ביותר ביקום הן הכדור והמעגל
אני מייצג אותם באמצעות לוחות עגולים, ואז אני
יוצר וריאציות שלהם. כל התיאוריה שלי לגבי האומנות
מתמצה בהבדלים שמתקיימים בין צורה מסות ותנועה ואפילו המשולשים
שלי הם כדורים, אבל הם כדורים בעלי צורה אחרת״ — אלכסנדר קאלדר

למה מובייל?- כי הכל תוך כדי תנועה ומובייל מהווה את השינוי האין סופי של המייצב בחלל בכל זמן ובהתייחסות למרחב בו הוא נמצא. קוראים יקרים לעבודתו של אלכסנדר קאלדר נחשפתי לפני שנים רבות והתפיסות החדשות שלי לגבי זמן/מרחב הביאו אותי לכתוב על האומן הייחודי הזה שהוא מגדולי האומנים במאה הקודמת.

המונח מובייל הומצא לראשונה ביחס ליצירותיו של אלכסנדר קאלדר . כשאומנות נוגעת באנשים באמת , כמו שהיא אמורה לעשות, היא גורמת להם לאותו רגש של השתהות וסוחפת אותם בהתרגשות למחוזות פרטיים המבטאים רגעים פרטיים של התייחדות תפיסתית של זמן ומרחב.

 האמן והמעצב אלכסנדר קאלדר 1976-1898 הקדיש את העשיה האומנותית שלו לקשר בין האובייקט הפיסולי החלל המקיף אותו והתנועה. הוא שינה לחלוטין את התפיסה לגבי מדיום הפיסול.

כשקאלדר בנם של פסל וציירת החל את דרכו.  כמהנדס מכונות הוא עבר לפריז ואחת העבודות הראשונות שלו היו הקרקס המיניאטורי שיצר שכלל אובייקטים זעירים , נשות גומי וחיות אקזוטיות כמו סוסים פילים ג׳ירפות , שיצר מחוטי ברזל עבור מדיום הפיסול באותם ימים. מפגש בין קאלדר לפיט מונדריאן, שחזה באחת ההופעות של הקרקס המיניאטורי היה מטלטל עבור שני הצדדים ולאחריו פסליו של קאלדר הפכו למופשטים יותר ובהמשך הומצא המובייל , מרצדת בעברית , שעקרון פעולתו מבוסס על שיווי משקל.

בתחילה שילב קאלדר מנועים חשמלים ביצירותיו, נותן דרור למהנדס שבו , וגרם להם לנוע כשהוא מתבסס רק על גורם המשקל. כיום ניתן לשייך את העבודות למדיות וזרמים  כגון המייצב Installions  והמייצג performance

 כפי שהוא עצמו הסביר ביחס למובייל. בראיון ״ הוא רוקד לפניך״ קאלדר שיתף פעולה עם יוצרי אוונגרד מדיסיפלינות שונות ביניהם , המלחין האוונגרדי ג׳ון קייג׳ שב 1950 דגם צלילי מובילים מתנגשים זה בזה בסטודיו של קאלדר לכדי פס הקול שליווה את הסרט ״ works of Calder״ על יצירתו.

המוביילים יוצרים בחלל קסם וקאלדר עוסק באמצעות התנועה  ביחס בין האובייקט הפיסולי לחלל המקיף אותו.

קאלדר היה בין הראשונים שהוכיח כי פסל אינו חייב להיות סטטי. כי הוא יכול לזוז להיות דינמי בחלל, מושפע מרוח או אויר או משקל, ודרך כל אלה הצליח להוציא את הפסל מגבולות החומר עצמו כשהוא משפיע גם על החלל שסביבו.

החל משנות החמישים קאלדר החל ליצור בשיתוף פעולה עם יצרנים תעשייתיים עבודות בקנה מידה ענק והן מופיעות כעבודות חוץ בכל רחבי העולם.

האומנות הקינטית של קאלדר הסתמכה על שקלול זהיר של השגת איזון והשעיה באויר וחקרה את היכולות האומנות הפיסולית ע״י שילובים והבנת הכוחות הפועלים בטבע.

״לנייד יש תנועה אמיתית בפני עצמה,
בעוד האורווה חוזרת לרעיון הציורי הישן
של תנועה מרומזת.
אתה צריך להסתובב באורווה או לעבור דרכה
ניידת רוקדת לפניך״ — קתרין קוה

לאורך כל הזמן היחסים בין הקו העדין של המסות נבחנת בכאורוגרפיה האיטית במרחב בו הם נמצאים,והם נמצאים בתהליך אין סופי של שינוי בכל רגע נתון. המוביילים בנויים על התפיסה שכל חלק מתבסס ונתלה על קודמו. זוהי נקודת מבט המחשבת ומארגנת את נקודות שיווי המשקל באופן מוחלט . זוהי בניה של שלב אחרי שלב שכל מסה תלויה האחת בשניה.

בסופו של דבר בחלל הסגור, בו עבודותיו של קאלדר תופסות את המרחב החללי , הדבר היחידי שנעה במרחב הם הצופים המסתובבים ומנסים לתפוס את התנועה שקפאה במרחב. באופן פרדוקסאלי והצופה הופך למובייל מנקודת המבט של האובייקט הפיסולי….

שלכם באהבה,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *