חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שלוש הגרציות, הדמויות השמימיות של רפאל​

ריקי שחם מדריכת טיולי אמנות

מאז ימי הרנסנס האיטלקי ועד היום, נודע הצייר והאדריכל האיטלקי, רפאל, לאחד מגדולי הציירים בעולם.

כבנו של משורר וצייר-חצר נחשב, רפאל  הוכרז כ״מאסטר״ בציור כבר בגיל 17, כשעבודותיו התעלו על אביו בחצר עיר הולדתו, אורבינו. בשנת 1504 עבר רפאל לפירנצה שם הרבה לצייר נושאים דתיים עד שבגיל 25 הוזמן לצייר פרסקו בוותיקן וכן ציורי קיר גדולים בחדרים רבים לפי הזמנתו של האפיפיור.

עבור רפאל, שהרבה לצייר דמויות שמיימיות וארציות בהרמוניה רבה, היה עולם החומר המשך ישיר וטבעי לעולם הרוח. כפן של תפיסת ״שלמות״ זאת, הבעות פניהן של הדמויות אותן צייר נעימות סבר ומשתוקקות לחוות את החיים באצילות. רפאל נמשך גם לסיפורי המיתולוגיה היוונית הקדומה, ובפרט לחכמת יוון העתיקה ולאקדמיה האפלטונית אותה צייר באחת מעבודותיו הידועות, ״אסכולת אתונה״(ראו מטה) .

הציור פרי מכחולו ״שלוש הגראציות״, אשר מתנוסס בראש הפוסט, הינו ציור אניגמטי במיוחד עשוי שמן על בד, ובו שלוש הגראציות אוחזות זו בכתפה של זו ובידן הפנויה אוחזת כל אחת מהן תפוח אדום ומתבוננות בו בריכוז רב. האלות מצויירות כשמאחוריהן רקע בראשיתי שמים תכולים, וקרקע חולית ללא צמחיה.
לאורך השנים, פרשנויות רבות ניתנו לציור זה, אך כוונתו של רפאל מעולם לא נתבהרה. אחת הפרשנויות היא כי התפוח מייצג את התפוח השלם שלפני הפיתוי והנגיסה מעץ הדעת, ייצוג של סגולה לחיי נצח הרמוניה ותום.

הציור הנפלא משתכן כיום במוזיאון קונדה בטירת שנטילי (איזור פיקרדי שבצרפת) לצד אוסף ציורים נדיר שכולל את ״האלגוריה של הסתיו״ מאת בוטיצ’לי, ״דיוקנה של סימונטה וספוצ׳י״ מאת פיירו דה קוזימו ״המדונה של לורטו״ גם הוא ציור של רפאל ועוד אוצר בלום של יצירות נצחיות.

אל תפספסו!
שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *