חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ריקי שחם שואלת: מה מסתירה קליפסו

ריקי שחם טיולי אמנות

המיתולוגיה היוונית מספרת על נימפת הים קליפסו, אלת הסערות, בתו של אטלס. היא חיה באי בשם אוגיגיה, אשר נתפס כנקודת הטבור של כל המים המכסים את העולם. כאלת הסערות היה לה מזג לא צפוי ואף הרסני, וזאת לעמות יופיה קולה שיכלו ל להקסים ולמשוך ספנים ממרחקים. פרוש שמה ביוונית עתיקה ״זה שמסתיר״.

באודיסאה של הומרוס, קליפסו מצילה את אודיסאוס, מלך איתקה, לאחר שספינותיו נטרפו ובמשך תשעה ימים נאבק בים על קורת עץ בודדת. הוא נסחף אל האי של האלה, ושם היא טיפלה בו עד ששבו לאיתנו, אך כיוון שהתאהבה במלך הנבון היא סירבה שישוב אל אשתו ומשפחתו באיתקהבמש, כך , במשך שבע שנים שמרה את אודיסאוס בקרבתה ואף ביקשה להפכו לבן אלמוות. זאוס ריחם על ליבו של אודיסאוס אשר כמה לשוב אל ביתו, ומהאולימפוס שלח את הרמס להודיע לקליפסו שעליה לשחרר את אודיסאוס, ורק אז הואילה האלה הסוערת לשחררו בצערה הכבד.

הציור ״קלפיסו״ (משנת 1906), שבראש הפוסט, הינו יצירתו הבולטת של הצייר האמריקאי ג’ורג היצ’קוק (1850 – 1913), אשר רק בגיל 30 הפך לצייר. לאחר שהיהעורך דין, הפליג היצ׳קוק לפריז ללמוד אומנות ואז השתקע בהולנד שם הקים סטודיו לציור. בתחילת דרכו האמנותית התמקד בציורים דתיים רחבי היקף ובהמשך עשה תפנית לציורים צבעוניים יותר, מוארים בשמש, של שדות צבעונים הולנדיים ונשים איכרות. כיום הוא אמנם פחות מוכר, אך במהלך חייו נחשב באירופה ובאמריקה לאחד הציירים הטובים ביותר.

ציורו ״קליפסו״ מביא את האיכויות החמקמקות והרכות של שמש ורוח הנלכדות באריג שמלתה של האלה, בעוד עיניה העצומות ופניה החתומות מביעות גאווה או עקשות שאינן יודעות תבוסה.

הציור מוצג במוזיאון לאמנות באינדינפוליס.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *