חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חידת הספינק והעיר הקדושה

ריקי שחם מקור ראשון

עם  פני אישה, גוף לביאה, זנב נחש וכנפי נשר, הסְפינְקס הינה ביתם של לטיפון ואֶכידנָה מהמיתולוגיה היוונית, והיא זכורה בעיקר מסיפורו של אדיפוס.

כשהגיע לתבי, מצא אדיפוס כי העיר שרויה בצרה, שכן על הר סמוך התיישבה הסְפינְקס אשר נהגה לעצור את כל מי שעבר בדרך, ולזמר באוזניו חידת אשר למדה מהמוזות: ״איזה הוא היצור שמספַּר רגליו פעם ארבע, פעם שתיים, ופעם שלוש?״ וכיוון שהנשאלים לא ידעו את התשובה, זללה אותם הספינקס כסעודה. כך רבים מבני העיר נספו, ואימה נפלה על תבי.

והנה, בא אדיפוס ופתר את החידה: ״האדם. כילד, ,זוחל הוא על שתי רגליו ושתי ידיו גם יחד, לאחר מכן מזדקף ומתייצב על שתי רגליו, אך לעת זיקנה הוא נעזר במקל כרגל שלישית. ״

הספינקס נמלאה זעם על כי פגשה בן אנוש בעל תבונה השווה או עולה על שלה, והשליכה עצמה אל התהום.

שתי מפלצות כאלה, דמויות הספינקס, מצויות בכניסה לגן בומרזו, פארק המפלצות, לקרדם את פני הנכנסים אל הגן. גז זה ידוע גם בשם ״סקרו בוסקו״, שפירושו באיטלקית ״החורשה הקדושה״, כמו גם בשם ״פארק דו מוסטרי״, או פשוט ״פארק המפלצות״, והוא שוכן במחוז ויטרבו (Viterbo) מרחק של כשעה נסיעה מרומא.  הפארק שוכן בתחתית עמק מתחת לטירת אורסיני, שהיתה אחת המשפחות שהובילו את איטליה במאה ה-16, הוא הוקם על ידי הדוכס אורסיני באזור שיהה נחשב יער קדוש עוד מימי האטרוסקים, עם חכם ומשגשג שנכבש על ידי הרומים.

בדומה ליוונים הקדומים, גם האטרוסקים יחסו לטבע כוחות רוחניים. כוחו הקסום של היער, כפי שכינו אותו אותם תושבים קדומים, נותר גם מאות שנים אחרי, ועם הקמתו של הפארק, כונה הרוזן אורסיני ״שומר היער הקדוש״.

ֿלגן שיצר הרוזן סגנון ייחודי, ויש הרואים בו את ראשיתה של האמנות הסוראליסטית אשר התפתחה במאה ה-20. 

על אף הימים, האומנות תמשיך לעורר את סקרנותנו ודימיוננו.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *