חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

העלמה והמוות

ריקי שחם מדריכת טיולים

תָנָטוֹס (ביוונית "מוות") היה התגלמות המוות במיתולוגיה היוונית ב"איליאדה", אחיו התאום של היפנוס, התגלמות השינה ובנה של ניקס, אלת הלילה.

אגון שילה היה צייר אקספרסיוניסטי אוסטרי, בן טיפוחיו של גוסטב קלימט, בתחילת המאה ה-20. עבודתו ידועה בעוצמתה ובמיניות הגולמית שלה, ובדיוקנאות העצמיים הרבים שהאמן יצר, כולל דיוקנאות עצמיים עירומים. צורות הגוף המעוותות והקו האקספרסיבי המאפיינים את ציוריו ורישומיו של שילה מסמנים את האמן כמבשר הזרם האקספרסיוניסטי.

שילה נולד בשנת 1890 ונפטר בשנת 1918, בן 28 שנים, אך למרות נעוריו הותיר יצירה ענקית, המורכבת מרישומים וציורים שהם ייחודיים מבחינה פורמלית ולא מקובלים על אמות המידה המוסריות של אותה תקופה. הנושאים האהובים על שילה, אלה שזיגמונד פרויד חשב לאינסטינקטים קדומים היו: ארוס ותאנטוס, דחף חיים ודחף מוות. נושאים אלה ניזונים בצורה מוזרה ברבים מציוריו, נלכדים במשיכות עצבניות ומדויקות, עם ספונטניות שמבלבלת ומעגנת את התמונה ברשתית הצופה. 

ציורו ״Death and the Maiden״ העלמה והמוות, הוא ציור שמן על בד מאת הצייר האוסטרי משנת 1915. הוא מוצג במוזיאון Österreichische Galerie Belvedere, בוינה. 

התמונה הגדולה בגודל 150 על 180 סנטימטרים נוצרה כאשר הצייר, לאחר שנישא לאדית הרמס, גויס לשירות צבאי במלחמת העולם הראשונה. נוכחות המוות, אך גם הקשר בין מוות לארוס בכמה מיצירותיו מתקופה זו, קשורה לאירוע זה. 

בציור זה הוא משתמש במוטיב הרנסנס, הניגוד בין המוות והעלמה. 

בציור העלמה המאופרת, במבט נוכח ומלא חיים, מודע אל קיצו, ללא חשש, אוחזת בחיבוק את המאהב שלה, בחלוק נזיר, המסמל את המוות, מוכנה לקראתו. שניהם שרועים על סדין לבן כמיטת כלולות ארעית המסמלת עזיבה אל עבר מרחב חדש.  

הציור מוצג בגלריה האוסטרית בלוודר שבארמון בלוודר, זהו מתחם היסטורי בווינה, שנבנה כארמון קיץ לנסיך אויגן מסבויה. במתחם יש שני ארמונות בסגנון הבארוק (ארמונות בלוודר העליון והתחתון), אורנז'רי (בית חממה) ואורוות הארמון, כשהארמון התחתון משמש כמוזיאון. מוצגות בו יצירות אומנות אוסטריות, מימי הביניים ועד ל'נשיקה' של קלימט, וגם יצירות עכשוויות.

מומלץ בחום בביקורכם הבא בוינה.

מצרפת לכם גם קישור ליצירה של שוברט, רביעיית מיתרים מספר 14 הנושאת את השם ״העלמה והמוות״:

תהנו.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

2 תגובות

  1. צייר כל כך מיוחד ומעמיק, לא יאומן שיצר כל זאת בגיל צעיר כל כך.

  2. תמיד אהבתי את הציורים שלו במיוחד. עכשיו קיבלתי עוד רבדים והערכה שלי אליו העמיקה יותר. תודה ריקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *