חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המזרקה של אל הים

ריקי שחם מדריכת טיולים

מזרקת טרווי (Fontana di Trevi) היא המזרקה הגדולה ביותר ברומא ואחת מהמפורסמות שבה. המזרקה בסגנון הבארוק, נבנתה על ידי הארכיטקט האיטלקי ניקולא סלווה בין השנים 1732 ל-1762, והיא ממוקמת כחלק מהחזית של ארמון פולי (Palazzo Poli), ארמון שעבר גלגולים רבים, עד שבשנת 1978 הפך לרכוש המדינה האיטלקית והיום מאכלס את המטה של המכון הלאומי לעיצוב גרפי.

המזרקה המרשימה הזאת, היא אחת מהיפות באירופה ואולי בעולם כולו ויעד תיירותי בכל עונות השנה.

מקורות המים של המזרקה עתיקים ומגיעים לימי האימפרייה הרומית. הרומאים נהגו לבנות מזרקות בנקודה שבה הסתיימו אמות המים (או בלטינית האקוודוקט – תעלה מלאכותית שתפקידה להעביר מים לעיר). בשנת 1453 האפיפיור ניקולאס החמישי שיפץ את האקוודוקט ובנה במקום בו ניצבת המזרקה – בריכה. במרכז המזרקה גומחה גדולה, הממוסגרת על ידי עמודים ובה ניצב פסלו של נפטון, אל הים ולצדו הטריטונים וסוסי הים שעוזרים לו "לאלף את המים".

פסלו של נפטון, מאת פייטרו בראצ'י, מראה את אל הים, הנוהג במרכבה בצורת פגז הנמשך על ידי שני סוסי-ים מכונפים (אחד הסוסים שליו בעוד שהאחר נראה נסער, כדי לסמל את שני ההיבטים של הים הנראים לעין מן היבשה). הנישה המרכזית הגדולה ממוסגרת על ידי שתי נישות צדדיות קטנות יותר, הנתונות על ידי שני פסלי שיש של פיליפו דלה ואלה, פסל פלורנטיני: שני הפסלים מייצגים רווחה ושגשוג, רמז להשפעות של המים על הטבע ועל האדם. 

לפי אגדה מסורתית, השלכת מטבע למזרקה, מבטיחה את שובו של המשליך לרומא. ההערכה היא כי מדי לילה, מטבעות בשווי 3,000 יורו נאספות מתחתית המזרקה וכי כסף זה מועבר למימון סלי מזון לנזקקים.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *