חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אקולוגיה עמוקה, במקום רדודה

אקולוגיה עמוקה היא תנועה אשר יזם הפילוסוף הנורבגי ארנה נאס (Arne Naes) בשנת 1972, המבוססת על הנחת היסוד כי קיים רצף בין דבר אחד לשני בעולמנו, ועל כן הכל קשור זה בזה. לתפיסה שני רעיונות מרכזיים:

  1. יש להתרחק מהגישה הרואה את האדם כמרכז העולם, human-centered anthrpocentrism, וזאת למען הבנה מערכתית רחבה המדגישה השפעות הדדיות בין הדברים כולם, ecocentrism.
  2. יש לראות באדם חלק מהטבע ולא עליון עליו, וכיצור בעל תבונה עליו להיות המגן של הטבע בכללותו, ולא רק לגונן על האינטרסים של עצמו ושל האנושות.

האקולוגיה העמוקה התפתחה לתנועה הקוראת לתפיסה הוליסטית, כזו המחברת בין אנשים ומערכות חברתיות וטבעיות. ארנה נאס ראה בזה פיתוח לגישתו המקורית של שפינוזה. טענה נוספת שלו מדגישה את חשיבותן של הנשים בחברה ככוח-מניע למען אקולוגיה אתית ועולם בריא. הוא גם הושפע רבות מכתביהם של הנרי דויד תורו, ג׳ון מוייר, ואלדו לאופולד אשר כמותו סרבו לקבל את הגישה הרווחת, בפרט זו של התרבות המערבית, כי האדם מצוי במוקד העולם.

אקולוגיה עמוקה קוראת לשמור על הטבע למען עצמו, for its own sake, ולחזור ולתת חשיבות לאיכות חיים במקום לרמת החיים, וזאת מתוך מקום מעמיק המכבד את הקשר הרשתי והחיבור ההדוק הקיים בין כל הדברים בעולם.

ארנה נאס מספר כי את ההשראה הגדולה ביותר לפילוספית האקולוגיה העמוקה שפיתח קבל מהספר ״אביב שקט״ מאת רייצ׳ל קרסון (Silen Spring, Rachel Carson), אשר מדגיש את הדחיפות בה על האנושות להבין אחרת את תפקידה ואת מקומה על פני הכדור, וזאת כדי למנוע הרס כליל של הטבע הנובע מהגישה השטחית והיומרנית של האנושות אשר שמה את האדם ואת צרכיו במרכז.

על כן גם השם ״אקולוגיה עמוקה״, שכן לדעת ארנה נאס יש להעמיק ולשנות את הראיה בכלל על חיינו כחלק ממערך כולל. לדעתו, מתן פתרונות לאתגרים של זיהום אויר או דילול משאבים באמצעות מחזור או חדשנות-טכנולוגית בתחום החקלאות אינם נוגעים כלל בלב העניין, משמע בטעות התפיסתית אשר מלבה את הרס הפלנטה, ועל כן מהווים פתרונות אלה רק ״אקולוגיה רדודה״. 

האקולוגיה העמוקה הפכה לתנועה עולמית, מתפתחת ללא הרף וגמישה אל מול הקדמה והסביבה, כזו המשתנה עם התנודות החלות בעולם. תוכלו לקרא על כך עוד, כאן.

של הטבע באהבה,
ריקי שחם

ריקי שחם תמונות
ריקי שחם קיסרית

5 תגובות

  1. תודה על העאלת הנושא החשוב הזה למודעות הציבורית. חשוב שהדאגה לכדור הארץ תצרב לנו ביומיום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *