חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אמא נוטשת

כאשר אמא עוזבת את ילדיה היא נתפסת כפגומה, למרות תפיסות של שיוויון מגדרי. האם ניתן לשנות זאת?
 
לעזוב עבודה כיוון שאינה אוהבת אותה, לעזוב עיר שאינה מעוניינת בה, או לעזוב בן זוג שאינה אוהבת יותר – בעשורים האחרונים עשתה החברה צעדים משמעותיים בכדי לאפשר לאישה להעיז לחשוב מחשבות אלו ולפעול בעקבותן – ואף להיתפס כגיבורות בשיח הציבורי. אך מה לגבי לעזוב את הילדים? נשים שבחרו בצעד זה הן רחוק מלהיות מוערכות.
 
"גם כאשר שני בני הזוג עושים עבודה נפלאה בגידול הילדים – האישה נחשבת ל"רעה" אם בחרה לגור הרחק מהם", אומרת מליסה, המתגוררת מרחק של שעה וחצי מילדיה ומנהלת קבוצת תמיכה לנשים במצב זהה. "מדברים על נשים אלו כאילו הן פגומות, כאילו משהו שורשי אצלן מקולקל".
 
סדרה חדשה מבית נטפליקס בשם "הבת האובדת" מאירה אור חדש על נשים אלו. הסדרה עוקבת אחר אמא (אוליביה קולמן) שהשאירה את ילדיה עם אביהם, כאשר יצאה לפתח את הקריירה שלה. גם בעיניה וגם בעיני אחרים היא נתפסת כאנוכית – בניגוד לאב אחר בסדרה (אד האריס) במעמד דומה, שעובר ללא כל שפיטה.
 
משפחות מעורבות, משפחות חד-הוריות, משפחות ששני ההורים בעלי אותו מין, החברה היום מכילה מבנים משפחתיים רבים שבעברו נחשבו לפגומים ואסורים – אך לגבי אמא שעוזבת את ילדיה אין כל התקדמות", אומר טום ביוקנון, פרופסור לסוציולוגיה.
 
קראו על כך בכתבה מאת הביביסי, שכותרתה ״הסטיגמה שלא ניתנת להסרה המוטלת על אם אשר עוזבת את ילדיה״.

שלכן,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *