חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אורפאוס

ריקי שחם כתבות וחדשות

סיציליה הוא האי הגדול ביותר בים התיכון ואחד מחמשת האזורים האוטונומיים של איטליה.

סיציליה, המהווה מקום מושבם של 5 מיליון תושבים נמצאת בדיוק במרכז הים התיכון, מדרום לחצי האי האיטלקי, ממנו היא מופרדת על ידי מיצר מסינה. ציון הדרך הבולט ביותר שלו הוא הר אתנה, אחד מהרי הגעש הפעילים הגבוהים באירופה.

העדות הארכיאולוגית המוקדמת ביותר לפעילות אנושית באי היא כבר משנת 12,000 לפני הספירה. בסיציליה יש תרבות עשירה וייחודית, במיוחד בכל הקשור לאמנויות, מוזיקה, ספרות, מטבח ואדריכלות.

יותר מכל אזור אחר באיטליה, סיציליה היא אתר היסטורי המציג את תולדות הארכיאולוגיה האירופאית ב-2,500 השנה האחרונות. שוכנים בה מוזיאונים שבהם אוספים מהגדולים והחשובים ביותר בעולם. 

המוזיאון הארכיאולוגי בפלרמו, בירת סיציליה, הוא מוזיאון עצום ממדים השוכן במבנה מהמאה ה-16 ונחשב לאחד המוזיאונים החשובים ביותר לארכיאולוגיה באיטליה.

בסיציליה יש גם טבע מרהיב הכולל מגוון רחב של חיות. המינים כוללים את חתול הבר האירופי, השועל האדום, סמורים, צבאים, חזירי בר, דורבן מצוי, קיפוד אירופאי, קרפדה מצויה, צפעית אפס, עיט זהוב, בז נווד ועוד. המים הסובבים את האי, הם ביתם של זנים של ציפורים וחיים ימיים, כולל מינים גדולים יותר כמו פלמינגו גדול ולווייתן סנפיר.

אורפאוס, בנו של אפולו והמוזה קאליופה, היה מוזיקאי, משורר וזמר אגדי, ששירתו בליווי הקיתארה ריגשה אפילו בעלי חיים, עצים וסלעים. הוא היה מפורסם כבר במאה ה-6 לפנה"ס: מאותה תקופה, למעשה, הופצו שירים שונים שהוא היה מחברם, אשר עבור חלקם יהוו הוכחה של עדות היסטורית לקיומו.

עבודת הפסיפס המובאת כאן מראה את אורפיאוס המקסים את החיות שסביבו.

פסיפס זה שנמצא בפלרמו, בשרידי מבנה בו התקיים פולחן לאל דיוניסוס, מתוארך למאה ה-3 לספירה, מוצג היום במוזיאון הארכיאולוגי של פלרמו.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

5 תגובות

  1. פסיפס ממש יפה ובפרט הסיפור על האיש שידע להקסים את העצים והחיות בעזרת המוזיקה.

    1. תודה נוריתי על תגובתך, מכירה היטב, אכן אופרה נפלאה. המיתוס של אורפאוס ואורידיקה היווה השראה לקומפוזיטורים ולמוזיקאים רבים.

  2. סיציליה מקום מדהים, חזרנו משם לפני שבוע מטיול משפחתי. ממליצה לכולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *