חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סופר מודל

ריקי שחם כתבות וחדשות

דמיינו סלפי של אטום… איך הוא נראה בעצם?

אנשים עושים סלפי כל הזמן, ומעלים לרשת תמונת-מראה של עצמם שהיא בעצם מודל רגעי שלהם בתוך המציאות. אך המציאות הזו בנויה מאטומים אשר מעולם לא חשפו בפנינו את פניהם.

בתיכון למדנו שאטום נראה כך:

ריקי שחם כתבות ודעה

אבל זהו דגם פשטני המראה בכלל את חלקי האטום, את המרכיבים שבו, ואיך הם מתארגנים יחד בתוכו אילו היה שטוח. בעצם יש כל מיני וריאציות של המודל זה, שהוא כמו סלפי של האטום ברגעים שונים לאורך ההיסטוריה בו חקרו אותו.

לפעמים האטום נראה בכלל כמו בלון עגול, או ענן, או קשת של גוונים. למשל:

ריקי שחם כתבות ודעה

לפעמים גם כשאטום עושה סלפי, הוא מוסיף פילטר כדי להדגיש משהו חשוב ומהותי בו.

בתמונה מטה (של מימן), הפילטר מבליט את האופי הכי חזק של כל אטום, וזה שהוא חי באי-וודאות. החלקים שבו מתנהגים גם כמו גל (תחשבו ים, זרימה, תנועה, מומנטום שמתפרס בין שתי נקודות) אבל גם כמו חלקיק (תחשבו אבן, גולה, כדור, שבכל רגע נמצאים במקום אחד בלבד), לכן אי אפשר באמת לתפוס אותו כמו שאנחנו רגילים – דרך העיניים, בתמונה.

כי סלפי של אטום זה קודם כל מודל מתמטי, שרק שם הוא מגלה את פניו, בין הנוסחאות. ואז, מתקבלת תמונת-מראה הבנויה ממכלול עצום של אפשרויות ויזואליות, ולא רק אחת, כי על פני רצף הגל שבו החלקיק יכול להופיע בהמון מקומות. ממש סופר מודל.

ריקי שחם כתבות ודעה

אז איך באמת נראה סלפי של הסופר מודל הזה? מה קורה שם תכלס עם התנועה של הגל והמיקום של החלקיק וכמה ולמה ומתי?  

הנה ניסיון לעשות לאטום סלפי, ולהראות את היותו גם גל וגם חלקיק בו זמנית, כשאת פניו מרכיבים האלקטרונים אשר שטים על פני המרחב-האטומי נשואים על גל המגלה את עצמו כרצף נקודות (חלקיקים) והמיקום האפשרי שלהם עליו.

קפצו לדקה 2:13.

תהנו,
שלכם ריקי שחם

קפצו לדקה 2:13.
ועוד על כל הנושא, כאן.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *