חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קציר קרני השמש

זמן הקציר בא ומסתיים, אחריו מגיעים ימי הקיץ ובשיא חומו הכל מתיבש. דווקא עכשיו יש מי שמתחילה אצלם עונת הקציר הטובה ביותר, ואלה הם הצמחים. עבורם השמש היא שדה רענן, וכל קרן אור נקצרת והופכת מיד למזון.

איך מוצאים אוכל בתוך קרן אור?

צמחים יודעים לעשות זאת כבר מליארדי שנה, ואנו תלויים בהם לא רק כמקור תזונה לנו ולחיות, אלא גם לחמצן שאנו נושמים, אותו תוצר לוואי המשתחרר בשפע לאויר כשצמח בולע קרן של שמש ומייצר ממנה אנרגיה מזינה.

כי יש נוסחא שהצמחים נאמנים לה, ובנוכחות מרכיבים בסיסיים נוספים (מים ופחמן דו-חמצני), כל עלה ועלה על פני הכדור הזה יודע להפוך פוטון לכוח-חיים עבור עצמו תוך שהוא מאפשר חיים גם לאחרים סביבו. אולי בגלל ההדדיות והציות הללו מהווים הצמחים את מרבית החיוּת על הפלנטה, כ-82% מהמסה הביולוגית, בעוד אדם מהווה פחות מאחוז.

אך זוהי לא הנוסחא היחידה שעולם הצמחים מקיים…

ריקי שחם מדיה

בתהליך הפוטוסינטזה, בו מתחולל אותו קסם ההופך חלקיק אור לפחממה, הצמחים נענים באופן מוחלט גם לעקרון אי-הוודאות של המכניקה הקוונטית.

כך, בעודם סופגים כמעט את כל הכמות כולה (98%) של קרינת השמש המגיעה לכדור הארץ, הם אינם ניצלים בחומה או מאבדים אנרגיה, אלא במהירות של בליונית השניה מעמידים מולקולת אוכל מחלקיק-גל. יש פה יעילות מטורפת בספיגת האור ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בו, וזאת בתהליך זריז המתעלה על יכולתו של כל מחשב-על. המפתח הוא, שצמחים מאפשרים לתנועת הגל של הפוטון להתפרס בהם לכל הכיוונים בבת אחת, וזאת כדי למצא את האפשרות המתאימה ביותר לחולל שינויים ברמה התת-אטומית אשר יפיקו בעלה חומר חדש המעניק חיים.

כאשר עלה קוצר קרן אור, הוא נותן לפוטון מרחב להמשיך ולהתנועע בו כגל המעביר את הכוח שלו מתוך מצב של סופרפוזיציה, וכך חלקיק האור מנתב את עצמו במסלול בו קיימת הסבירות הגבוהה ביותר להביא תועלת אמיתית ומזינה לצמח.

בהבנת תהליך הפוטוסינטזה, אשר קורה סביבנו כל הזמן מכל עבר, נוכל ללמוד להתקיים בהדדיות עם השמש כמקור של חיים, למשל בפיתוח תאים סולאריים ליצור אנרגיה יעילה לאדם ולכדור הארץ. ויותר מכך, נצא מהסטריליות של מעבדות הפיזיקה הכל כך נקיות מאי-וודאות ונחווה כיצד המכניקה הקוונטית פועלת בחוץ, בעולם הממשי תחת השמש, בתוך שדה מלא אפשרויות ורווי באותה אי-הוודאות אשר מבטיחה חיים.

ומחשבה נוספת, היא שבעוד האדם ככל החיות מתקיים ממעגל חומרים מזינים אשר מרכיב את הכדור עצמו, הצמחים מתקיימים בכלל ממזון הבא מכוכב אחר, מהשמש.

שלכם עם ברכות ירוקות,
ריקי שחם

4 תגובות

  1. חמנייה היא אחד הפרחים האהובים עלי ביותר. במיוחד לראות שדה של חמניות שזוקפות קומתן אל עבר השמש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *