חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סטיקס

קיסרית ריקי שחם מדריכת טיולים

יואכים פטיניר (1480-1524), היה צייר רנסאנס פלמי שראה עצמו בעיקר כצייר נוף בעל אופי דתי והוא למעשה המציא את סגנון ציור נופי העולם, המהווה את תרומתו החשובה של פטיניר לאמנות המערבית.

יש רק חמישה ציורים שנחתמו על ידי פטיניר, ארבעה מהם נמצאים במוזיאון האל-פראדו במדריד, אך יצירות נוספות מיוחסות לו או לסדנה שלו. 

״נוף עם כארון חוצה את הסטיקס״ (1520-24), מוצג במוזיאון בבירת ספרד הוא אחד הציורים היפים ביותר שראיתי, בעל גוונים עזים ומהפנטים של כחול טורקיז וירוק.

סטיקס במיתולוגיה היוונית הוא שמו של הנהר שגבל בין הארץ לשאול, ממלכתו של האדס, על סטיקס שמר כארון, אשר העביר את הנשמות מגדה אחת לשנייה. 

האלים רחשו כבוד לסטיקס ונשבעו בשמו. אלים שלא מילאו אחר שבועתם הוכרחו לשתות את מי הנהר, שגרמו להם ללקות בעילפון למשך שנה, ולאחר שהתעוררו, היו מנודים מחברת האלים למשך תשע שנים נוספות.

ציור זה של פטיניר בולט במקוריותו ובהרכבו, מורכב ממישורים מקבילים מדורגים, מחלק את החלל בצורה אנכית לשלושה אזורים, אחד מכל צד של הנהר הרחב, שבהם שט כארון בסירתו. 

משמאל מפגיש פטיניר תמונות מקראיות מגן העדן הנוצרי יחד עם דימויים אחרים מהעולם היווני-רומי בקומפוזיציה אחת. המלאך הממוקם על צוק, שני האחרים, לא הרחק ממנו, המלווים את הנשמות, ועוד כמה, יחד עם נשמות זעירות נוספות.

בצידו הימני של הציור נראה קרברוס, כלבו של האדס, שומר על פתח הגיהנום האפל שמאחוריו מיתמרת אש. 

במרכז התמונה, כארון עושה דרכו עם סירת העץ הפשוטה שלו, בחלקו התכול של הציור. שם פטיניר ממקם את הסצנה החשובה ביותר, ברגע בו כארון הגיע למקום בו נפתח ערוץ מכל צד של הסטיקס, רגע ההחלטה הסופית, כאשר הנשמה שהוא מוביל צריכה לבחור באחת משתי הדרכים. עליו לדעת את ההבדל בין הדרך הקשה, המסומנת על-ידי המלאך מהגבעה, המובילה לישועה, לגן עדן, לבין הדרך הקלה, עם כרי דשא ועצי פרי על החוף, המצטמצמת כשעוברים את העקמומיות המסתתרות על ידי העצים ומובילה ישירות לשער הקללה, לגיהנום. 

אין אנו יודעים מיהו הפטרון שהזמין עבודה זו מפטיניר אך אין ספק שבביצוע העבודה הזו, פטיניר הופך אותה לתזכורת, לכל המתבונן, לנשמה בצומת דרכים, שאל תתפתה לגני עדן שווא ופיתויים.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *