חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מיהו האביר הירוק

״כשענף ירוק של הולי סוכך על ראשו וגרזן ירוק עצום-מימדים בידו, קרע לרווחה את השערים ענק ירוק כעשב השדה, רכוב על סוסו האדיר והירוק אשר לו חוט זהב משוזר ברעמתו הירוקה…״

כך מתארת האגדה את האביר הירוק אשר פרץ אל קמלוט במהלך משתה חג-המולד, לקרא תיגר ולזמן את האמיץ והעז מבין אבירי השולחן העגול להתמודד מולו, מכה תחת מכה – היום ירשה הוא שיכו בו עם גרזנו האיום, בתנאי שיוכל להשיב לאותו האביר מכה חזרה בעוד שנה בדיוק ממועד זה.

סרט חדש עומד לצאת לאקרנים המספר את האגדה הזו בעיבוד מלא פעלולים, אפילו השועל בו מדבר. הנה הצצה אל אותו אביר ירוק אשר בא בכלל לחשוף דמות יוצאת דופן אחרת, את סר גוין (Sir Gawain, קראו עליו עוד מטה).

במקור, בכתבים מהמאות ה-12-14, הסיפור עוקב אחר מעלליו של אביר בשם סר גוין, היחיד שלקח על עצמו להיענות לאתגר הנוראי שהציב האביר הירוק.

האגדה הזו מתובלת בסימבוליקה רבה ומוזרה.

סר גוין היה אחיינו של המלך ארתור, ובעצם כל ההרפתקאות המפוארות שנודעת עליהם ממלכת לוגרס (ממלכתו של ארתור) החלו כאשר יצא בהוראת מרלין לרדוף אחרי איילת הפלא הלבנה (יש אומרים חד קרן) כדי להשיבה לבעליה. אך לא רק שהכלבים שלו צדו אותה, הוא בעצמו ערף בשוגג את ראשה של אישה, זו שקבלה את האיילה במתנה. מתוך בושה עמוקה כי טעה כך, נענה כעת סר גוין לאביר הירוק בתקווה כי עוז ליבו מולו יביא להיטהרותו. ואכן, עליו אמר מרלין כי, ״מר מכל הוא המוסר אשר למד סר גווין, אף כי לימים יהיה הוא האציל, האמיץ והרחום באבירים.״

הצבע הירוק חוזר ונשנה בסיפור זה. הענק וסוסו ירוקים, סוסו של סר גוין נקרא גרינגלט, ובמסעו לאחר שנה לפגוש באביר הירוק הענק (בכנסיה ירוקה, ביער ירוק בוויילז הירוקה), כפי שנשבע לעשות כדי לספוג חזרה מכה תחת זו שנתן לו בעצמו בקמלוט, לן סר גוין בטירה ושם עמד בגדלות-נפש מול פיתויים רבים, מלבד אחד – הוא לקח לידיו במתנה מגבירת הטירה קישור בד (ירוק, כמובן) אשר הבטיחה לו כי בכוחו להגן מפני כל כשף. באקט קטן זה נפל סר גוין, אשר שלל מעשיו עד אותו הרגע העידו כי היה בעל נפש אצילה. ועוד, מי שחשף את הכשל הזה בפני סר גוין היה לא אחר מאותו אביר ירוק, זה אשר המתין שנה לבואו וידע מראש את עתידו. על כן, הפך סר גוין את אותו קישור בד ירוק להיות לו למגן אבירות, אות וכלי אשר יזכיר לו בכל עת כי עליו להמשיך תמיד במסע-חיפוש של התפתחות והיטהרות.

באופן אינטואיטיבי, ברור כי הצבע הירוק מסמל את הטבע עם ההתחדשות המעגלית והנצחית שבו. ואמנם, בסיפור זה ערף סר גוין במכת הגרזן הראשנה את ראשו של האביר הירוק, אך האביר הירוק לא מת, אלא רכב החוצה מקמלוט אוחז את ראשו הכרות בידו כשפסי הזהב שלו ושל סוסו בוהקים. עם זאת, כסיפור שעלה על הכתב בתקופה מאוד מסויימת בהיסטוריה, אפשר גם לראות בצבע הירוק את צבעה של הגופרית, אשר יחד עם הכספית והמלח מהווים את שלושת החומרים השמימיים באלכימיה, אותו מדע הבא לזמן לאדם דרך של טבע להפוך את עצמו ליסוד גבוה ואציל כמו זהב.

ריקי שחם תמונות

4 תגובות

  1. מרתק ממש, אוהב מאז ומתמיד את הסיפורים על המלך ארתור ואביריו.

  2. מחכה לזה בציפייה רבה. הסיפורים האלה על דמויות כמו ארתור ואביריו הם נצחיים ותמיד מצליחים להביא להתרוממות רוח.

  3. לא יודעת…. נראה קצת סרט פנטזייה הפרומו. גם לא אוהבת את השחקן הזה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *