חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המתח (החשמלי) בין פרח לדבורה

פרח מחובר לאדמה דרך גבעול, ובגלל שהצמח כולו מעוגן בקרקע, יש לו מטען חשמלי קטן יחסית, והוא שלילי. המטען הזה מתגבר בעוצמתו ככל שעולים מהאדמה כלפי הפרח, וכך נוצר סביבו שדה חשמלי.

לעומת זאת, דבורה מתחככת עם האוויר במעופה ומאבדת אלקטרונים, וכך נוצר סביבה מטען חיובי. ניגודים מושכים זה את זה, ולכן כשהיא מתקרבת אל הפרח, השדות החשמליים הללו באים במגע ומזמנים אינטרקציה בין הדבורה לפרח. כשהדבורה נוחתת על הפרח לשתות צוף, השדות המנוגדים הללו מבטלים אחד את השני לחלוטין.

ומה שעוד קורה, הוא שהאבקנים של הפרח, בעלי המטען השלילי, קופצים ממקומם ונצמדים אל גופה של הדבורה, בעלת המטען החיובי. הפעולה הזו גם משנה את השדה החשמלי של הפרח, והדבורה הבאה שתגיע למקום תחוש את ההבדל בחתימה החשמלית של הפרח, כמו שלט המודיע לה שאזל הצוף, והיא תמשיך במעופה ותחזור אליו רק מאוחר יותר.

והדבורה שזכתה בצוף קודם לכן? היא ממשיכה לפרח הבא כשעל גופה דבוקים האבקנים שנצמדו אליה תוך כדי ששתתה צוף. עכשיו, כחלק מהשדה של הדבורה, האבקנים האלה בעלי מטען חיובי, וכשהיא תנחת על הפרח הבא, הם יזנקו מגופה אל הפרח, ייצמדו אליו ויפרו אותו.

כל עולמנו, מהמזון שאנו אוכלים ועד היופי שאנו רואים בשדות, תלוי בעצם במתח הזה, שמוביל להפריה הזו עליה אחראים חרקים רבים ובפרט הדבורים…

אולי לזה מתכוונים כשאומרים Bee positive : )

בסרטון הבא גם שומעים את צלילי המתחים החשמליים הללו, של הפרח, של הדבורה, ושל החיבור ביניהם.

 

ריקי שחם מדיה

שלכם,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *