חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אקוונאוטית

האוקיאנוסים והימים הגדולים של העולם הם מרחבים שהאדם עדיין לא גילה את עומקם המלא, גם מבחינת ספירת החיים שבהם. העולם שמתחת, The Underworld, הוא ספר חדש שראה אור לאחרונה מאת סוזן קייסי אשר קוראת להשקיע במחקר ובהבנת העולמות המיימיים שבמצולות, וזאת כדי לתפוס באופן מעמיק יותר את החיים על הפלנטה.

ריקי שחם מדיה

״הכדור שלנו הוא ביוספירה שבה יותר מ-98 אחוזים הם אוקיינוסים, ושטחם המכריע של האוקיינוסים מתפרס בעומקים שנמצאים 200 מטרים ומטה מתחת למפני הגלים. משמע, ״אנו לא רק חיים בכדור אוקיאנוס, אלא בכדור אוקיאנוס עמוק,״ היא מסבירה. עם זאת, רק ל-20 אחוזים מקרקעית האוקיאנוסים יש מיפוי ברזולוציה גבוהה, ובכל פעם שמצליחים לחזור אל החוף עם צילומים חדשים של תחתית הים, זהו אירוע המשתווה להגעתה של תמונה מטלסקופ האבל שבחלל החיצון. 

לכן קייסי מכנה את כל חוקרי המצולות ״אקוונאוטים״, אלה שכמוה עושים מסעות צלילה למים עמוקים, מאוד. האקוונאוטים גומעים מרחקים עצומים מטה, אל תוך הים, ופנימה אל האביס, וזאת בניסיון להבין טוב יותר את ה״עולם שמתחת״ (על כן שם הספר, The Underworld) אשר ללא ספק משפיע על כל עולמנו בכלל.

הבנת הים היא דבר מכריע בפלנטה בה כל החיים הם אקוסיסטם אחד אשר נוצר, התהווה והתפתח בהתאם לאותם תנאים הקשורים קשר הדוק עם האוקיאנוסים ועם תנועת המערכות הכלל-עולמיות הפועלות בתוכם. במובן זה, קייסי טוענת כי אפשר לכנות את האוקיאנוסים ״לוח הבקרה הראשי של כל הכדור״ ("Earth's motherboard"), וכיוון שהכל קשור בהכל, והדברים שזורים זה בזה בהדדיות ובמורכבת רגישה, ישנה חשיבות עליונה בעבודתם של האקוונאוטים.

״אתה הולך על החוף, נכנס למים ושוחה, רואה מעט דגים, אולי צולל גם בין האלמוגים. אבל מעבר לשכבה הזו מתקיים עוד עולם, אחר, עולם מקביל לעולם שלנו – בתוך העולם שלנו,״ אומרת קייסי.

זמן רב חשבו כי חיים לא אפשריים במקום בו אין קרני שמש בכלל ויש לחץ אטמוסיפרי עצום. רק לאחרונה חוקרים הראו כי לאורך כל ציר עמוד המים מתקיימים חיים שוקקים, גם בעומקים אדירים. יתרה מכך, קייסי מספרת שכשמגיעים לקרקעית הים עצמה, למקום בו המים כביכול נוגעים בתחתית, מופיעה בפניך עוד מערכת חיים שלמה, אחרת וחדשה ושונה לחלוטין ממה שראינו עד כה, ומסתבר כי יש מערכת חיים נוספת אף לזו, אשר מתחילה מתחת לאותה נקודת עומק שאנו קוראים קרקעית הים, שכן, כפי שקייסי מתארת, לא מדובר בקרקע קשיחה או מוצקה, אלא בחומר רך הנמצא בתנועה והשתנות מתמדת.

ועל כן, מדגישה קייסי, רוב העולם שלנו בעצם נמצא שם, מתקיים בחשיכה ובתנאי קיצון בלתי מתפשרים.

״האוקיאנוס העמוק הוא המנוע האקלימי של כל הכדור הזה, ושם גם נמצאים 90 אחוזים מסך כל המיקרואורגניזמים של הפלנטה אשר חיים בטמפרטורות מטורפות ובאזורים חומציים מאוד שלא ברור איך הם עושים זאת, אך הם משגשגים גם שם,״ והיא מוסיפה ואומרת:

״בשונה מטיסה לחלל החיצון העטוף את כדור הארץ בסוג של ריק, במסע פנימה אל תוך הים אתה מוקף בחיים.״

ריקי שחם מדיה

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *