חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שעשועים, או משחקי נקמה?

סירה שטה היא תמיד מראה פסטורלי. האופק, המפרש, הים הפתוח.

אבל, לאחרונה לאורך חופי גיברלטר, גוברים המקרים בהם סירות מפרש לא מצליחות לשוט, כי מהמעמקים עולים ובאים לוויתני האורקה שעוצרים אותן.

לוויתן אורקה, המכונה גם לוויתן קטלן (Killer Whale) למרות היותו בכלל סוג של דולפין גדול מאוד, מגיע לאזור זה של העולם בחודשי אפריל-מאי, ומשייט בקבוצות קטנות במסלולים קבועים בתוך המים העמוקים של מקום צר והייחודי הזה, בו נפגשים האוקיאנוס האטלנטי והים התיכון. מחזוריות טבעית זו מוכרת כבר מאות שנים, אבל החדש הוא, שמאז שנת 2020 נרשמו עשרות מקרים בהם לוויתני אורקה מתקרבים לסירות מפרש, חגים סביבן, בוחרים ביחד רגע מסוים, ואז – חובטים בהן בגופם העצום עד שהגה הכיוון (rudder) או השדרית (keel) או הירכתיים נשברים והסירות מתמלאות מים ושוקעות. 

מה לא ניסו הימאים לעשות כדי להרחיק את הלווייתנים הללו. חלק זרקו חול למים בתקווה להבריח אותם, אחרים אפילו השמיעו מוסיקת רוק כבד בעוצמה רבה ברמקול תת-ימי כדי לבלבל אותם, אבל זה לא עוזר. לוויתן אחד למשל, פשוט חתך בפיו חלק מהסירה וברח עם זה לתוך הים.

איך נבין את ההתנהגות הזו? אנשים נוטים להאניש חיות ולסגל להן תכונות אנושיות, ולכן חושבים שמדובר בנקמה על פגיעה בלוויתנית אורקה וותיקה, המכונה ״הלבנה הגדולה״, שנתקלה בסירה לא מזמן ונפגעה. אבל, חוקרים ימיים, כמו מוניקה וויילנד שילדס (Monica Wieland Shields), המכירים היטב את אופיים המשחקי של היונקים הללו, טוענים שאולי האורקות בכלל סתם משתעשעות. 

אלה חיות סוציאליות במיוחד, ומבנה הלהקה מטריכארכלי. מי שמובילה כל להקה כזו היא נקבה אורקה בוגרת המהווה דמות חיקוי, וכל זמן שגבירות-הים הללו פועלות כך, שאר האורקה פשוט לומדים מהן ועושים את אותו הדבר.  

בין אם נקמה או שעשוע, המשמעותי כאן הוא שדווקא במקום הזה, בו באים במגע שני מרחבי ים שונים כל כך, האוקיאנוס האטלנטי והים התיכון, מתקיים גם מפגש מסוג חדש המזכיר לאדם את העובדה כי העולם משותף ליצורים רבים נוספים. כל יצור ודרכו. השאלה עכשיו, מהי הדרך לשוט בין הגלים יחדיו.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *